piątek, 16 września 2016

"Pani Nela z Saskiej Kepy" Malgorzata Mossakowska-GornikowskaAutor: Małgorzata Mossakowska-Górnikowska
Tytuł: Pani Nela z Saskiej Kępy
Tytuł oryginalny: Pani Nela z Saskiej Kępy
Seria: -
Tom: -
Liczba stron: 207 (1,3 cm)
Wydawnictwo: Psychoskok
Premiera: 30 czerwca 2016
Ocena: 9/10

„Połowy nie rozumiała, na pewno nie była to literatura odpowiednia do jej wieku, ale oczarował ją pochłaniał ten świat zapisany na papierze.”

            Aniela Bińkowska w wieku 17 lat postanowiła opuścić rodziców i wyjechać z Łodzi do Warszawy. Tam poznaje Florę – przyjaciółkę swojego starszego brata. Nela czuje się zagubiona w stolicy. Tam dopiero poznaje arkana mody i kończy szkołę, o czym zawsze marzyła. Pewnego dnia poznaje Stanisława, który szaleńczo się w niej zakochuje. Główna bohaterka poznaje życie warszawiaków, gdy wybucha II wojna światowa. Nela z rodziną musi walczyć o przetrwanie i przyzwoite warunki życia. Czy podoła temu zadaniu?
            Myślę, że jest to genialna biografia przeciętnej kobiety. Nie każdy potrafi w ciekawy sposób opisać zwykłe życie, nie zawsze obfitujące w przygody. A jednak Małgorzacie Mossakowskiej-Górnikowskiej  się to udało. Podołała niełatwemu zadaniu opowiedzenia historii, która nie była kompletna, historii w której nie brała udziału i to w taki sposób, że nie mogłam oderwać się od książki (a w moim przypadku to wyczyn, bo nie przepadam za biografiami).

„Stanisław uklęknął  niemal na środku ulicy i głośno oznajmił, że niczego bardziej nie pragnie jak tego, by Nela została jego żoną. I dopóki ona się nie zgodzi, on będzie tak klęczał pomiędzy przejeżdżającymi samochodami.”

            Korzyści z przeczytania tej książki są dwie, po pierwsze – czytasz kawał całkiem niezłej literatury, po drugie – możesz dowidzieć się nowych rzeczy. Jakich? Na przykład czegoś o zwyczajach czy modzie warszawiaków w XX wieku. Poczytamy w niej również o przebiegu wojny w poszczególnych dzielnicach Warszawy.
            Autorka wplotła w przygody bohaterki, również wymyślone, jednak bardzo prawdopodobne, historie z życia Neli. Myślę, że nie było to proste. Wpasowanie wymyślone fragmenty w prawdziwą historię to nie lada wyzwanie. A w przypadku „Pani Neli z Saskiej Kępy” jest to praktycznie niemożliwe do odróżnienia! W tym miejscu muszę przyznać, że pani Małgorzata spisała się fantastycznie.
            Mogę z całego serduszka polecić tę książkę!

„Przez chwilę nawet Nela chciała być dostojnym aniołem albo nawet tylko uroczym aniołkiem dla kogoś bliskiego, jednak szybko zrozumiała, że życie wybrało jej ewentualnie drogę anioła stróża.”


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Psychoskok.1 komentarz: