sobota, 1 października 2016

OKIEM KSIAZKOHOLICZKI: Cztery pory roku, czyli coś dla koneserów muzyki

Dzisiaj będzie troszkę inaczej. Wczoraj wróciłam z Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, z koncertu "Cztery pory roku" i właśnie o tym postanowiłam trochę opowiedzieć.
I część koncertu:

Robert Kwiatkowski – skrzypce/dyrygent
Orkiestra PFB

Jan Sebastian Bach
III Koncert Brandenburski BWV 1048
Henryk Mikołaj Górecki
"Trzy utwory w dawnym stylu"


II część koncertu:

Mariusz Patyra - skrzypce/dyrygent
Orkiestra PFB

Antionio Vivaldi
"Cztery pory roku" ("Le quattro stagioni") op. 8 nr 1-4 Koncert rozpoczął się o godzinie 19. Pierwsza część była dosyć ciężka. Kompletnie nie mogłam się skupić na muzyce i myśli ciągle mi gdzieś uciekały. Natomiast druga część była wręcz bajeczna. Bardzo podobała mi się gra pana Mariusza Patyry. Widać w tym było pasję i ogromną lekkość. Popisał się wspaniałymi umiejętnościami. Myślę, że jak najbardziej zasłużył na te wszystkie nagrody, które zostały mu przyznane.

Mariusz Patyra: urodził się w Orzyszu w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie.
Kariera artystyczna Mariusza Patyry, jako wirtuoza skrzypiec, nabrała tempa po niebywałym zwycięstwie, w „ Premio Nicolo Paganini” (Genua 2001) i zdobyciu nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego. Artysta w nagrodę otrzymał także kopię skrzypiec „ Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza, i miał zaszczyt zagrać na oryginalnym instrumencie Guarneri del Gesu należącym do Nicolo Paganiniego podczas finałowego koncertu wieńczącego Konkurs. Był pierwszym, w historii konkursu, Polakiem, który odniósł tak nadzwyczajny sukces. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych J. Joachima w Hanowerze (1997), w Cremonie (1988) i Carla Nielsena w Odense (2000). Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku.
Koncertował z tak wybitnymi orkiestrami jak: z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeusz”, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestra Sinfonia Varsovia.
Nagrania archiwalne, których dokonał dla Polskiego Radia, Północno Niemieckiego Radia (NDR), Zachodnio Niemieckiego Radia WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE) dają pogląd na jakość i poziom wirtuozowskich wykonań artysty.
Nagrał następujące albumy:
Vivaldi: The Four Seasons, Lipinski Royal Fidelity, 2008
Paganini: Violin Concerto No 1, Saint­Saens: Introduzione e Rondo Capriccioso, Massenet: Meditation DUX, 2008
Wieniawski: Violin Concertos No 1 in f# minor & No 2 in d minor, DUX, 2008.
Mariusz Partyra gra na kopii Guarneri del Gesu 1733 wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower 2003) i na kopii skrzypiec „ Il Cannone”( Armata) 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Jak Wam się podoba taka forma postów? Chcielibyście więcej tego typu? Dajcie znać w komentarzach :3

*Biografia pochodzi za strony www.filharmonia.gda.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz